Biz Kimiz

Yıllardır sağlıklı beslenmeye olan ilgimiz sonucunda iki sene önce Kombucha’yı keşfettik ve önce evimizde kendimiz için üretmeye başladık. Özellikle bağışıklık sistemimiz üzerinde gördüğümüz faydalar üzerine de yaptığımız kombuchaları önce ailemiz sonra yakın arkadaşlarımızla paylaşmaya başladık.

Sağlıklı beslenme ile hayatımıza giren şekersiz ve glutensiz beslenmeyle birlikte de sağlıklı alternatif bulma konusunda zorluk yaşıyorduk. Bu yüzden en az kendimize yaptığımız kalite de rafine şekersiz, glutensiz, katkısız, koruyucusuz kurabiyelerin ve cam şişelerde geleneksel fermantasyon yöntemini kullanarak yaptığımız kombuchaların üretimini yapıyoruz.  

İki mühendis olarak içeriği temiz ve güvenilir gıdaları sizlere sunmak için beyaz yakalı kariyerlerimize son verdik ve 2020 yılından itibaren üretimimizin ve markamızın her aşamasında, tasarımdan üretime bizzat kendimiz ilgilenip bu sağlık dolu lezzetleri sizlerle buluşturmak için çalışıyoruz. Kendi yemediğimiz hiçbir şeyi sizin için üretmiyoruz.